28 квітня 2017


Акція «Вісла»: криваве річище пам’яті

Історія українського народу донині залишає велику кількість білих плям, особливо в період ХХ століття – період голодоморів, геноцидів, переселення та світових воєн. Однією із таких болючих тем в історії України є велика депортація українського населення з території Польщі під назвою операція „Вісла”. 28 квітня 2017 року  у Львівській області оголошено Днем жалоби   за жертвами операції «Вісла». У Народному домі смт.Щирець вчителі історії Щирецької ЗОШ №2 І – ІІІ ступенів  Василишин О.Б.  та  Косилович О.О.  провели відкритий урок  для учнів старших класів і односельчан, присвячений цій даті.  На ньому розглянули  історичні факти про виселення українців,  про їх тяжку долю, а також  переглянули  документальні фільми про переселенців.
          Розпочалася операція «Вісла», тобто примусове виселення українців (близько 150 тисяч осіб) у глиб Польщі 70 рокiв тому 28 квітня 1947 року. Українцiв переселяли із так званого Закерзоння,  з давніх українських земель (Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Лемківщина). Тож кожній другій  українській родині Західних земель випало пережити депортацію протягом 1944—1947 років. Переселення українців з їх етнічних територій, яке мало за умовами угоди з урядом Радянського Союзу носити виключно добровільний характер, проводилося  примусово та із застосуванням військової сили. Застосовувалися найрізноманітніші засоби для зростання масштабів переселення - позбавлення прав українців на землю, ліквідації рідного шкільництва, культурно-освітніх установ, греко-католицької церкви.
Українці – це нація сильних духом і водночас скривджених самою долею людей. На плечах нашого народу лежало не одне ярмо іноземного поневолення чи “зухвалої” територіальної експансії. Але, незважаючи на все це, ми не втратили власної української самобутності, а й навіть величезними зусиллями змогли виплекати національну ідею і врешті-решт створити свою Незалежну державу – Україну!
А пам’ять, краю мій, не має меж:
умитий ностальгійною сльозою,
в серцях переселенців ти живеш

неопалимою у часі купиною!

27 квітня 2017

                Гірчить Чорнобиль крізь роки гірчить…

Ми атомні заложники прогресу.

Вже в нас нема ні лісу, ні небес.

Так і живем од стресу і до стресу,

Абетку смерті маємо –  АЕС.

Л. Костенко
         26 квітня 2017 року виповнюється 31 рік Чорнобильській трагедії – найстрашнішій катастрофі в історії людства. Майже 31 рік відділяє нас від Чорнобильської катастрофи, а той чорний день трагедії продовжує хвилювати людей: i тих, кого  зачепив своїм недобрим крилом, i тих, хто пізніше народився далеко від покривдженої землі. Цей день не минув безслідно, вiн приніс  багато трагедій і буде завжди об’єднувати всіх одним спогадом, однією печаллю, однією надією.31 рік п'ємо ми з цієї гіркої чорнобильської чаші. Тому і не можемо ми забути цей чорний день, як би нам не хотілося.
Для сучасних дітей Чорнобильська катастрофа є найтрагічнішою сторінкою в книзі їхнього життя. Тому й повинні вони знати правду про причини і наслідки цієї непоправної трагедії.
Як саме розкрити для дітей страшну правду сьогодення, яка гірчить полином і роз'їдає серця матерів, не даючи спокою ні вдень, ні вночі, щоб не спопелити ніжну дитячу душу, не вбити віру в самих себе і любов до світу ? Чи варто ятрити рани які болять щоднини , щогодини і випікають віру і надію в щасливе майбуття? Та вони, ці янголята із трагізмом в очах, на жаль, бачать наслідки цього невигойного лиха і роблять певні висновки для себе самі.
Діти Чорнобиля... Не в однієї матері омивається лице гіркими сльозами і чорніє світ ...
Чорнобиль... Урок, який ми не повинні забувати ніколи, тому що це надто гірка пам’ять втрат, урок мужності і стійкості водночас. У Щирецькій ЗОШ №2 І – ІІІ ступенів педагог-організатор Доскоч Г.В. провела лінійку присвячену роковинам Чорнобильської трагедії.
На уроках української літератури учні  6 класів прослухали зворушливі поетичні рядки та переглянули документальні фільми про тогочасні трагічні події. Затамувавши подих, згадували діти ту неспокійну весну 1986 року. Уроки пам’яті відбулися під керівництвом вчителя Афтанас Д.А.
Класні керівники 5 – х класів Даць О.С. та Сениш Л.Р. провели виховну годину «Дзвони Чорнобиля», а вчителі історії Василишин О.Б., Косилович О.О. презентували документальні фільми і вказали на історичну значимість цієї події.

Проводячи заходи,  ми намагаємось пробудити в дітей чуйність, милосердя, вміння співчувати, дбайливо ставитись до навколишнього середовища. Заходи, проведені  у школі, вчать дітей не губитися перед різними нещастями, вчать жити за Божими заповідями, дарувати своє тепло і любов іншим, щоб ніколи не було таких Чорнобилів, які нависають чорними крильми над людським майбутнім... 

07 квітня 2017



Зустріч з письменником

Феєрверк почуттів отримали учні 2-х класів (кл.кер. Микитка та Кузь О.Ф.), 3-го та 4-го класів (кл. кер. Улич Л.М. та Івасик З.В.) Щирецької ЗОШ №2 І-ІІІ ст. від зустрічі з дитячим письменником, львів’янином Олександром Івановичем Зімбою, яку організували бібліотекарі Щирецької селищної бібліотеки Ольга Михайлівна Меньок та Михайлина Михайлівна Дзик. Зустріч відбулася в актовому залі Щирецького народного дому.
Діти уважно слухали розповідь Олександра Івановича про те, як і чому він став писати твори для дітей, хоча в минулому він був спортсменом (закінчив Львівський інститут фізичного виховання), тренером. Знайомлячи дітей з героями своїх творів Бровком та Мурчиком, заохочував слухачів підспівувати та пританцьовувати, аплодувати в такт музики, переконував у тому, що комп’ютер – це дуже добре, але його створила людина, а розвиває людський мозок в першу чергу – читання книжок.
Кожній дитині, присутній на зустрічі, автор подарував фірмовий календарчик «Бровко та Мурчик – герої захоплюючих пригод», а селищній дитячій бібліотеці, шкільним бібліотекам першої та другої шкіл – збірки своїх творів.
Бажаючі могли придбати книжку з автографом.

Висловлюємо щиру вдячність авторові, організаторам за маленьке свято серед робочого тижня.
Фестиваль дитячої творчості
Учні 2 класів із захопленням оглянули виставку шкільного фестивалю дитячої творчості «Дерево життя», яка відбулася у школі 4 квітня 2017 року. Найактивнішими учасниками фестивалю стали саме учні 2-х, 3-го та 4-го класів. Вабили до себе великодні рушнички, писанки з бісеру (4-й клас), віночок, композиції «Писанковий розмай» (2, 3 кл.).
Усім хотілося скуштувати пасочку, яку принесла на виставку Аня Кравчишин (6-А кл.). Гарними були композиції учнів 6-Б та 8-А класів. Додавав настрою чарівний зайчик на великодній листівці Христини Штаблавої (5-А кл.).

Роботи учениці 11-Б класу Вовк Оксани, учнів 2-х класів, рушнички Гриник Насті (6-А кл.) та Паснак Софії (8-А кл.), листівка Дроздовської Марти (3-й кл.) візьмуть участь у районному фестивалі дитячої та учительської творчості «Дерево життя».

03 квітня 2017

«Берем «Кобзар» у руки знову, немов святий щоденний хліб»

Останній день навчальної чверті у Щирецькій ЗОШ №2 І-ІІІ ст. завершився читанням поезій нашого національного Генія – Тараса Григоровича Шевченка у шкільній бібліотеці, адже березень – це місяць, присвячений його творчості. Цим ми продовжили естафету, розпочату учнівським комітетом Щирецької ЗОШ  школи №1 І-ІІІ ст. ім. Героя України Б.Ільківа, які читали поезії Лесі Українки. Твори Шевченка напам’ять  читали учні  1-10 класів (всього 35 дітей). Відео проведеного заходу записала голова учкому школи Шаравара Соломія і естафету буде передано у Горбачівську ЗОШ І-ІІ ст.